Search

המגמה למוזיקה בית הספר רעות לאמנויות חיפהשנה מדהימה נסתיימה לה. שנה של המון עשייה, המון מוזיקה, המון התרגשות שיאים וסיפוקים.

כמה טוב לשבת בפצ'ה ממה שבקוסטה ריקה, באמצע הגונגל, בין יוגה למדיטציה, כשהנפש מרוממת- ודווקא מכאן- מהמקום המרוחק שאינו קשור לחייך השגרתיים (אם יש כאלו) , להתבונן קצת בציר הזמן של התקופה האחרונה.

חלק ניכר מעשייתי מוקדש לחינוך המוזיקלי והפעם אתמקד באחת הזירות הגועשות בסדר יומי- חיפה.

השנה היו חילופים פרסונליים במגמת המוזיקה בבית הספר רעות לאמנויות. החילופים , הינם המשך ישיר לתהליך מורכב שמתרחש בעיר כבר שנים רבות - אני באופן אישי נחשפתי אליו במלא עצמתו כשנחתתי בחיפה ב2010. החלתי דרכי בניהול מוזיקלי של התזמורת הייצוגית של מרכז חינוך ליאובק ולאחר זמן קצר מוניתי לתפקיד ריכוז מגמת המוזיקה בחטיבת הביניים לאמנויות "רעות לאמנויות". ד"ר דן שגיב, אחד מהמורים הטובים ביותר בארץ, כיום מכהן כראש מסלול תואר ראשון בחינוך מוזיקלי במכללת לוינסקי, הפקיד לידי לאחר קדנצת ריכוז של 6 שנים נפלאות את אחת המגמות המפוארות והמרשימות שרק יכולתי לתאר לי. מערכת משומנת היטב המונה 13מורים מאוד ותיקים, מנוסים, כולם עובדים בחריצות יוצאת דופן, מעל הכל מנצחת ביד רמה מנהלת מיתולוגית - הגב יהודית אוסמי- זו שייסדה את בית הספר רעות לאמנויות לפני כ25 שנים. לא הספקתי לנשום בכדי להתחיל להבין היכן אני נמצא והחלו להתעופף מכל עבר גיצים. חיפה, עיר שבה המון המון ילדים מנגנים ולצד עובדה מרשימה זו (שלא מובנת מאליה- דרך אגב) כיאה לבני האדם -פוליטיקה ואגו - כאלו שרק מפריעים לתהליכים, מונעים התפתחות מערכתית ולבסוף כמובן משלמי המחיר הגדול ביותר- התלמידים שכל מבוקשם הוא לנגן וללמוד מוזיקה.

לאחר שנתיים של ריכוז המגמה, כשהבנתי שבמקום לעבוד עם התזמורות, ההרכבים, לעשות מוזיקה, ללמד ולחנך, אני מכלה את זמני במלחמות, עצבים, לוגיסטיקה מסורבלת ועוד, החלטתי לקחת צעד אחורה, לזוז ממרכז האש ופשוט לעשות את הדבר שהכי אוהב- לעבוד עם התלמידים- כך המשכתי לעבוד בחטיבת הביניים עם התזמורת הקאמרית. התזמורת מידי שנה העלתה קונצרטים ברמה גבוהה מאוד ולאט לאט התגבשה לה מסורת עבודה המיוחדת רק לגוף הזה.

לבינתיים, עיריית חיפה עושה מאמצי על לחבר 2 בתי ספר, שבDNA שלהם שונים לגמרי- חט"ב רעות לאמנויות וויצו- תיכון לאמנויות. החוויה שלי הייתה בעיקר דרך משקפי מגמות המוזיקה- בשני בתי הספר, לימדו אנשי מקצוע מעולים, שני בתי הספר צברו הצלחות, תלמידים אוהבים, הווי, ביקורות- כמו כל מקום שעובד טוב. אך בין בתי הספר פעורה תהום של שנים. כזו שבשיחות רגילות ( ואני ניסיתי בכל כוחי בשנתיים בהם ריכזתי )- גם עם המון רצון טוב, לצערי הרב לא הייתה דרך לגשר.

חלפו להן השנים, לבינתיים התחלפו מנכ"לים לבית הספר, התחלפו מנהלות, התחלפו מרכזי מגמות והנה הגענו להיום.

ניהולה הכללי של הגב גלית גרנות ראוי להערצה. האישה הזו לא רואה בעיניים. היא מגיעה עם חזון ומממשת אותו. אז ככה זה עובד איתה- יחד הוגים רעיון משוגע לגמרי, דנים עליו, מבינים את המשמעויות, רואים כי טוב, נופלת החלטה ומאותו רגע הכל מכוון להשגת המטרה- אני רץ על המסלול המקצועי ללא פשרות כשגלית מפלסת את הדרך. אין דבר שעומד בדרכה !!!!! כמו שאמרתי - ניהול ראוי להערצה. לצידה של גלית ,מנהלות החטיבות - הגב שרית קן דרור, והגב חנה אבין, בליווי צוותי הניהול בחטיבות, ניתנת תשתית רחבה, קרקע פורייה לצמיחת המגמה למוזיקה השש שנתית. את המגמה למוזיקה מרכז במסירות ומקצועיות רבה ד"ר תומר הישג, מוזיקאי מצויין, אהוב על התלמידים, עובד עם צוות המורים בצורה מכבדת, הוגנת, קונסטרוקטיבית והכל בדרכי נעם ובשקט. לכל חטיבה המרכזת שלה- בחט"ב הגב ולריה ברוסקין , ובתיכון הגב אירנה גלפנד - שתי מורות ותיקות, מקצועניות, שמכירות כל פינה במגמות הללו, לאורך שנים רבות של הוראה בהן.

בתוך כל החיבור הייחודי הזה, הוקמה השנה התזמורת הסמפונית השש שנתית בניהול מוזיקלי משותף של ד"ר רועי אופנהיים יחד איתי ובניהולה האדמניסטרטיבי של ולריה ברוסקין. בתזמורת ישובים תלמידים מכיתה ז ועד ליב, עניין לא פשוט כלל - זהו מודל ייחודי לבית ספר רעות לאמנויות. הפעילות השוטפת של התזמורת השש שנתית משולבת עם תזמורת סמפונית חיפה. המובילים של סמפונית חיפה, מדריכים את הסקציות במהלך כל השנה , תלמידי יא ויב משולבים בתכנית פרקטיקום בתוך קונצרטי הסדרות של סמפונית חיפה כחלק מהתנסות מקצועית, בשנה שעברה יצא לסיור בסלוניקי אנסמבל מתוך התזמורת , בשנה הקרובה, יצא אנסמבל לסיור במקסיקו. אחד השיאים השנה היה בקונצרט הקיץ של התזמורת- לצד סולנים מבריקים מתוך המגמה( קונצרטו לפסנתר מס 3 של בטהובן, הקונצרטנטנה של היידן, רומנסה של בטהובן, האריה "מדאמינה" מדון גיובאני ועוד) התזמורת העלתה ביצוע בכורה ל"אורפאוס"- פרי עתה של תלמידת יב במגמה- המלחינה והפסנתרנית טל בוקס!!!!

המגמה העלתה השנה מס קונצרטים מרשימים בהם הוצגו התוצרים המרובים של העשייה בה-2 מקהלות נהדרות המודרכות ע"י מנצחים מהשורה הראשונה - טלי וייסמן ואמיר ברנהרד, תזמורת נשיפה וביג בנד מודרכים ע"י סלבה פייגין, כיתת אופרה והרכבים קאמריים מודרכים ע"י מיטב המורים שרק ניתן לבקש- אנשי מוזיקה פעילים מהמובילים בתחום -אביה קופלמן, זהר שרון, נעמי רוגל, דן כהן, בלה פוריסמן, רועי זוארץ, ארנון פלטי, מיכאל שנהב, גידי הברט, דניאל קרוגלוב וכמובן מרכזי המגמה ועבדכם הנאמן.


אז מה יש פה? הגשמת חלום וחזון חינוכי מוזיקלי - בית ספר לאמנויות, מגדל ומטפח מוזיקאים מכיתה ז ועד יב, תוכנית 6 שנתית ייחודית לבית הספר, בליווי מורים ומדריכים מהשורה הראשונה בתחום, שיתוף פעולה מלא עם כל הקונסבטוריונים והמורים בצפון, מאות תלמידים מנגנים, הנהלה תומכת ובעיקר המון תלמידים מוכשרים, חכמים, מלאי אנרגיות ומוטיבציה- רק לקום בבוקר לברך על הזכות הגדולה שנפלה בחלקי ולצאת לעוד יום של עשייה.


בפן האישי, אספר שבנוסף לפעילות הרבה בבית ספר רעות לאמנויות , אני פעיל בעוד כמה גופים מוזיקליים בחיפה- השנה אתחיל במשרת הניהול המוזיקלי של תזמורת הטכניון, יש לי 2 תוכניות בסדרת הקונצרטים של סמפונית חיפה, השנה גם אתחיל לעבוד כמנצח קבוע עם התזמורת הייצוגית( לשעבר של אליעזר החיטי)

במרכז יובל, אני מקים הרכב קולי גדול בתיכון ליאובק ואני משאיר לעצמי גם קצת מקום לשאר הפעילויות שלי במרכז.....


טוב, עתה אני יכול לחזור ולהנות משארית חופשתי כאן במרכז אמריקה כי בעוד שבוע, אני מתחיל עבודתי עם הסנפונייטה של בארדו- עיירה ציורית בדרום צרפת- ומה בתוכנית? הפתיחה על נושאים יהודיים של פרוקופייב, הקונצרטו לכינור השני של פרוקופייב ( המהמם ) , סמפוניה מס 1 של בטהובן.


קשה, קשה.


דש
Recent Posts

See All

באחד משדות התעופה נתקלתי בתופעה מעניינת, בה לא פגשתי אפילו אדם אחד בכל שרשרת המזון המקובלת בדרך לטיסה. לא היה מי שישאל אותי אם ארזתי לבד, לא היה מי שביקש ממני לראות דרכון ואפילו שקלתי ברצינות לשבת על